Rahim alındıktan sonra kanama olur mu?

Okunma: 1333 | Yazan: | Tarih: 29.10.12 | Kategori: Sağlık |

Rahim alındıktan sonra kanama olur mu?

Histerektomi yani rahim alınması ameliyatı genellikle menopoza girmiş ya da menopoza girme yaşında olan kadınlara uygulanan cerrahi bir işlemdir ve bu işlemle beraber genellikle kadınların yumurtalıkları da alındığından rahim alındıktan sonra kanama olması beklenemez. Ancak rahim alınması ameliyatı olacak kadının yaşı 40′ın altında ise ve yumurtalıklarında hekimin gördüğü kadar bir sorun yoksa bu kişilerin yumurtalıklarından biri bırakılabiliyor.

Rahmin çıkarılması ameliyatında yumurtalıkların her ikisi de alındığında, yumurtalıklardan salgılanan östrogen (kadınlık hormonu) hormonu çok azaldığı için, cerrahi menopoz denilen olay gerçekleşir. Kadınlarda artık adet görme olayı gerçekleşmez ve zorunlu olarak menopoza girmelerine rağmen ameliyattan hemen sonra menopozun şikayetleri (sıcak basmaları, vaginal kuruluk hissi, baş dönmesi, gece terlemeleri, kabızlık, depresyon gibi) hemen ortaya çıkar. Sade rahim çıkarıldığında, yumurtalıklardan her ikisi ya da biri yerinde kalmasına rağmen kadında yine kanama söz konusu olmaz ve menopoz şikayetleri yaşamaz.

Rahim alınması ameliyatı rahim myomları bulunan, düzensiz kanaması olan ve herhangi bir tedaviye cevap vermeyen ya da ilaç tedavisini kabullenmeyen, adet sancılarını oldukça şiddetli geçiren, kasık ağrısı ve rahim sarkması gibi kanser öncesi belirtileri bulunan, doğumda komplikasyon oluşan ve Endometriozis hastası olan kadınlara uygulanmaktadır. Total histerektomi (rahmin tamamının çıkarılması), Radikal histerektomi (bazı kanser türlerinde yapılan) ve Subtotal histerektomi (kısmi histerektomi) olmak üzere üç çeşitte uygulanan rahmin çıkarılması ameliyatı bölgenin riskine, kadının yaşına ve genel sağlık durumuna göre uygulanmaktadır. Ameliyat genellikle 1-2 saat sürmektedir.


Tags , , , , , , , , ,

Benzer yazılar


  Sağlıklı Ara Öğün

  Birçok diyet listesi, günde 3 öğünden...

  12 Apr 2014 tarihinde yazılmış, 1360 defa okunmuş.


  Bunlar hep bahar

  Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek...

  12 Apr 2014 tarihinde yazılmış, 1100 defa okunmuş.YORUM YAPIN

Yorum yapmak içinGiriş yapmalısınız.

 

Sağlık ve Güncel Sgk Haberleri, Güzellik & Cilt Bakımı
Sponsored by : kadin - prp ankara

toplist, site ekle toplist, site ekle, bedava backlink toplist, site ekle toplist, site ekle toplist, Kodsuz Toplist

TOPlist TOPlist